Informace o nás

Nabízíme ubytování v samostatně stojícím domě, v klidné okrajové části obce Šakvice, asi jeden kilometr od břehů třetí Novomlýnské nádrže. Najednou se u nás může ubytovat osm osob  ve dvou pokojích (možnost dvou přistýlek). Každý pokoj má čtyři lůžka a je vybavený vlastním sociálním zařízením (sprchový kout, umyvadlo, WC). K vaší spokojenosti jistě přispěje jídelna s plně vybavenou kuchyní a velká společenská místnost. Na kryté terase s výhledem na vinohrad a Pálavu lze posedět u kávy nebo jiného dobrého moku, případně posnídat, poobědvat či povečeřet. Možnost grilování ve zděném zahradním grilu pod dřevěnou pergolou s velkým stolem pro deset osob. K uložení jízdních kol, či jiného sportovního vybavení máme připravenou zamykatelnou garáž. Možnost parkování  na vlastním pozemku. V obci je několik restaurací, samoobsluha (během letní sezony otevřená i v neděli), vinárna a pošta.

 

 

Něco málo z historie

 Obec Šakvice najdete nedaleko Hustopečí v kraji plném slunce (nejvíce slunečných dní v roce v ČR), zaslíbeném vinařství a zemědělství. Tomu se zdejší obyvatelé věnují již od pradávna.

Území pod Pálavou v úrodných nivách kolem řeky Dyje lákalo k osídlení od nepaměti. Archeologické nálezy prof. Absolona (např. Věstonická Venuše) dokládají život lovců mamutů, při leteckém snímkování byly zjištěny pozůstatky římských vojenských táborů z období válek proti Markomanům a Kvádům a tak bychom mohli postupně pokračovat až do středověku.

Nejstarší zprávy o osídlení obce pocházejí ze 12.stol. Původně se obec jmenovala Číčovice a poslední dochovaná písemná zmínka o obci toho jména je z roku 1385. V následujících staletích je její osud nejasný, až v roce 1527 se najednou opět v písemnostech objevuje, a to když přechází do majetku nejvyššího maršálka Království českého Jana z Lipé, ale již pod názvem Šakvice. Po bitvě na Bílé hoře byly Šakvice vypleněny. Zbylo pouze 57 domů a 360 obyvatel.

  • Roku 1749 je založena jednotřídní škola.
  • V roce 1752 žije v Šakvicích 71 rodin, z toho 30 německých a 41 českých.
  • V roce 1783 pořizuje obec na radnici za 6 zlatých stůl, na jehož desce je intarzií vypsán letopočet a jména radních, kteří u něj tehdy seděli. Stůl je na radnici dodnes.
  • V roce 1790 je v Šakvicích 84 domů a 547 osob.
  • V roce 1801 postihl Šakvice velký požár, kterému odolalo pouze 6 domů, dvůr, fara a škola. Vyhořel i kostel sv. Barbory, ale ten už je r.1802 znovu postaven a vysvěcen.
  • V roce 1840 je v Šakvicích 184 domů a 768 obyvatel.
  • Roku 1891 byla přistavěna ke škole další část a škola byla rozšířena na trojtřídku.
  • V roce 1900 je v Šakvicích 230 domů a 1154 obyvatel a za dalších 100 let tedy v roce 2000 mají Šakvice 523 domů a 1380 stálých obyvatel.

Při posledním sčítání bylo v obci 532 domů a žilo v ní 1357 stálých obyvatel.

Současnost:

Obec má svoji Základní devítiletou a Mateřskou školu, poštu, samoobsluhu, několik restaurací různých cenových skupin. Služby - autoservis, opravna a půjčovna kol. 

Pravidelně v sobotu před Velikonocemi pořádají místní vinaři soutěžní přehlídku vín, spojenou s ochutnávkou. V červenci, o prázdninách se konají v Šakvicích hody, doprovázené stavěním máje a krojovaným průvodem. O zábavu se starají dvě výborné dechové hudby Túfaranka a Sokolka a dětský folklórní soubor Hanýsek.

Některé restaurace o letních prázdninách pořádají speciální akce, např. pečení selete, rybí speciality, zvěřinové hody apod. Všechno se na pár řádcích vyjmenovat nedá. Přijeďte, podívejte se, ochutnejte... Těšíme se na Vás.